Czynsze komunalne mocno w górę

Od 10 do nawet 85 proc. wzrosną w tym roku czynsze płacone przez lokatorów mieszkań komunalnych w największych polskich miastach – wynika z analizy Bankier.pl.

Największy wzrost dotknie mieszkańców Krakowa, gdzie stawka bazowa wzrośnie z dotychczasowych 5,50 zł/mkw. do 10,2 zł/mkw. To ponad 85 proc. więcej. O ponad 50 proc. więcej zapłacą także lokatorzy mieszkań socjalnych. Zamiast dotychczasowych 1,54 zł/mkw. stawka wyniesie 2,45 zł/mkw. Poprzednia podwyżka miała miejsce w 2008 r.

Droższe od nowego roku są także czynsze w Warszawie. Stawka bazowa wynosi 8,13 zł/mkw. W zależności od tego, czy lokal znajduje się w strefie centralnej, miejskiej lub peryferyjnej, za mkw. wynajmowanego mieszkania trzeba co miesiąc zapłacić od 3,66 zł do 8,94 zł. Dotychczasowi najemcy zapłacą więcej dopiero wiosną. Wcześniej otrzymają wypowiedzenia starych stawek. Jeśli wypowiedzenie zostanie doręczone w styczniu, wyższy czynsz zapłacą dopiero za maj. Od 30 grudnia nowe stawki obowiązują natomiast nowych lokatorów.

We Wrocławiu stawki bazowe czynszu wzrosną o 10 proc. i 6 proc., a lokatorzy mieszkań komunalnych w Gdańsku będą płacić o blisko jedną piątą więcej. Najwyższa stawka bazowa czynszu za mieszkanie komunalne obowiązuje w Bydgoszczy – wynika z analizy Bankier.pl. Tak będzie do lipca, gdy w życie wejdzie podwyżka w Gdańsku. Od 2017 r. stawka bazowa w Bydgoszczy wynosi 10,80 zł/mkw i najprawdopodobniej w najbliższym czasie nie zostanie podniesiona.

Urzędnicy z największych polskich miast tłumaczą podwyżki cen czynszów komunalnych drożejącym prądem i brakiem pieniędzy na utrzymanie często zabytkowych budynków.

Czytaj cały artykuł na Bankier.pl: www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-czynszow-komunalnych-ostro-w-gore-Nawet-dwukrotnie-7806515.html

Let’s block ads! (Why?)

zródło: Infowire.pl