Rodzinny urlop: 71% Polaków planuje wspólne wakacje w kraju

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Koniec roku szkolnego zbliża się nieubłaganie, a to oznacza, że wszyscy rodzice zachodzą w głowę, jak zorganizować czas swoim pociechom. Wyszukiwarka KAYAK.pl sprawdziła, jakie są najczęstsze plany urlopowe Polaków z dziećmi.

  • Większość respondentów zamierza spędzić rodzinne wakacje w Polsce, a prawie 12% – w kraju i zagranicą.
  • Prawie 50% badanych na wakacje w Polsce wybiera się nad morze, jedynie co piąty jedzie w góry.
  • Ponad połowa ankietowanych zamierza w tym roku pojechać całą rodzina na wspólne wakacje, a 15% wysyła dzieci do dziadków lub krewnych.

Warszawa, 17 czerwca 2019 r. – Już 19 czerwca uczniowie pożegnają szkolne mury i rozpoczną letnie wakacje. I to wcześniej niż zakładano, dzięki najnowszemu rozporządzeniu rządu, które skróciło rok szkolny o jeden dzień. Jednak radość uczniów z nadchodzącego lata to jednocześnie zagwozdka dla rodziców: jak zorganizować wolny czas swoim pociechom? KAYAK.pl zapytał Polaków, co zaplanowali dla swoich dzieci na letnie wakacje.

Lato? W Polsce najlepiej!

Wyniki ankiety KAYAK.pl pokazują, że polskie rodziny kochają wypoczywać w kraju. Zdecydowana większość ankietowanych (71%) spędzi lato w Polsce, a mniej niż co piąty (17%) – zagranicą. Pozostała grupa to osoby, które postanowiły nie iść na żadne kompromisy i zamierzają podróżować zarówno lokalnie jak i poza granice Polski.

Czy zamierzasz spędzić rodzinne wakacje w Polsce czy zagranicą?

W Polsce

71%

Zagranicą

17%

W Polsce i zagranicą

12%

A jakie miejsca rodzice wybierają najchętniej na urlop w kraju? Morze to ulubione miejsce Polaków na wyjazd z dziećmi – niemal połowa respondentów (47%) wytypowała Bałtyk jako najlepszy wakacyjny kierunek. Prawie co piąta rodzina zostająca w Polsce na lato, wyjedzie w góry (19%). Trzecim najpopularniejszym kierunkiem (16%) są polskie jeziora, a dopiero za nimi znalazły się polskie miasta oraz wsie.

Gdzie w Polsce planujesz spędzić wakacje z rodziną?

Wybieramy się nad morze

47%

Jedziemy w góry

19%

Wybieramy się nad jezioro

16%

Zostajemy w domu. Nie wyjeżdżamy nigdzie w tym roku

13%

Będziemy zwiedzać duże miasto

12%

Jedziemy na wieś

11%

Wakacje u dziadków czy na kolonii?

Nie ma nic lepszego niż wspólne wakacje. Ponad połowa rodziców (54%) planuje latem wyjechać na urlop razem ze swoimi dziećmi. Jest to szczególnie często wybierana odpowiedź wśród rodziców w wieku od 25 do 49 lat. Zdecydowanie mniej popularne są zorganizowane formy wakacji – kolonie czy szkoły letnie. Zaledwie 5% ankietowanych wysyła swoje pociechy na zajęcia w mieście, a 13% – na obozy czy wyjazdy kolonijne. Jednak także tutaj wiele zależy od wieku rodziców – ci do 24 lat trochę częściej decydują się na zorganizowane formuły: 18% na obozy i 12% na szkoły letnie. Chętniej dzieci wysyłane są na lato do dziadków lub krewnych – 15% wszystkich badanych rodziców wskazało to, jako ich sposób na zorganizowanie pociechom tegorocznych wakacji. A niemal jedna trzecia (27%) nie planuje niczego specjalnego. Jednak to głównie (58%) rodzice w wieku ponad 50 lat, których dzieci są zapewne starsze i mogą już same decydować o planach na lato.

Co planujesz na tegoroczne wakacje dla swoich dzieci?*

Jedziemy całą rodziną na wspólne wakacje

54%

Nie planujemy niczego specjalnego

27%

Wysyłam dzieci do dziadków / krewnych

15%

Wysyłam dzieci na kolonię / obóz

13%

Chodzą do szkoły letniej

5%

*pytanie wielokrotnego wyboru

Aleksandra Sowa-Frąckowiak, rzecznik prasowy KAYAK.pl, komentuje: „Bardzo cieszy nas odkrywanie, jak bardzo Polacy uwielbiają podróżować – także całymi rodzinami – i jak chętnie wybierają na wakacje Polskę. Coraz cieplejsze lata i dynamicznie rozwijająca się infrastruktura turystyczna to z pewnością niektóre z powodów, dla których tak wiele rodzin decyduje się na wakacje w kraju, szczególnie nad Bałtykiem, w górach czy nad polskimi jeziorami”.

Lista hoteli, które zapewnią zarówno dzieciom i dorosłym atrakcyjny wypoczynek nad Polskim morzem dostępna jest pod linkiem.

UWAGI:

Badanie zostało zrealizowane w dniach 14.05-17.05.2019 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1098 ankiet z osobami w wieku 18+, które mają dzieci. Kwestionariusz badawczy został przygotowany przez agencję SW RESEARCH na podstawie zagadnień dostarczonych przez KAYAK.pl.   

Załączone zdjęcia można wykorzystać wyłącznie do publikacji treści tego komunikatu.

Let’s block ads! (Why?)

zródło: Infowire.pl

Dodaj komentarz