Seniorze ruszaj się!

U starszej osoby już kilka dni bez ruchu może spowodować trudne do odwrócenia konsekwencje dla całego organizmu. Dlatego w obecnej sytuacji tak ważne są jakiekolwiek ćwiczenia, gimnastyka. Choćby przysiady, wymachy rąk czy nóg. Cokolwiek, aby utrzymać stałą aktywność fizyczną.

Jeśli w Twoim otoczeniu jest osoba starsza, prosimy o zwracanie uwagi, namawianie jej do nawet niewielkich, ale systematycznych ćwiczeń.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów (KIF) i Ministerstwo Zdrowia przygotowały program profilaktyczny „Aktywny senior w domu.” Jest to zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które ułatwią funkcjonowanie w trudnych chwilach.

Link do film: www.youtube.com/watch?v=vkg4SDh6clg&feature=youtu.be

Ćwiczenia zostały przygotowane przez fizjoterapeutów, na co dzień pracujących z pacjentami geriatrycznymi, neurologicznymi czy kardiologicznymi.
Ćwiczenia są łatwe do wykonania dla każdego i nie wymagają specjalistycznego sprzętu, tylko zwykłych przedmiotów np. krzesło czy parapet. To ważne, bo w sytuacji epidemii seniorzy często nie mają dostępu do sprzętu sportowego czy przyrządów. Prezentowane ćwiczenia są bezpieczne. Konieczne jest jednak zachowanie kilku prostych zasad: stabilne buty, wybranie nieśliskiej powierzchni i ubioru, który nie krępuje ruchów.
Ćwiczenia będą publikowane na specjalnej stronie fizjoterapiaporusza.pl oraz na You Tubie Ministerstwa Zdrowia. Dziś prezentujemy zapowiedź programu, a począwszy od jutra, każdego dnia na podanej stronie pojawi się jeden film z ćwiczeniem, wraz z komentarzem eksperta oraz wskazówkami dotyczącymi liczby powtórzeń czy tempa. Cała seria kilkunastu filmów będzie dostępna dla każdego i bezpłatnie.

Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny, w związku z wprowadzonym stanem epidemii, zalecają seniorom, żeby nie przebywali w miejscach publicznych, aby uniknąć zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. dlatego Krajowa Izba Fizjoterapeutów i Ministerstwo Zdrowia przygotowali program profilaktyczny „Aktywny senior w domu.” Jest to zestaw kilkunastu bezpiecznych ćwiczeń, które seniorzy mogą wykonać w domu.

BIK Urząd Miasta Świnoujście/ Ministerstwo Zdrowia/ Krajowa Izba Fizjoterapeutów

Let’s block ads! (Why?)

Źródło: iswinoujscie.pl