Strefa płatnego parkowania rusza 1 maja. Urząd udaje, że nie rozumie pytania?

Koronawirus zmusił nas do siedzenia w domach. Auta trzeba gdzieś zostawić. W tej sytuacji wiele miast rezygnuje z płatnych parkingów. Czy dołączy do nich Świnoujście?

Czasowe lub bezterminowe zawieszenie pobierania opłat za parkowanie w wyznaczonych miejscach to jedno z rozwiązań, które w kryzysowym czasie szalejącej epidemii koronawirusa wprowadzają samorządy. Zdecydowało się na to już wiele polskich miast. Kolejne planują wprowadzić je w najbliższym czasie. Są i takie, które kategorycznie tego odmawiają.

Nad zniesieniem opłat zastanawiają się m.in. władze Szczecina. Jeszcze w niedzielę 15 marca zapowiadał to w mediach społecznościowych prezydent Piotr Krzystek. Projekt uchwały o zwolnieniu mieszkańców z płacenia za postój w SPP w czasie walki z koronawirusem miał trafić na nadzwyczajną sesję rady miasta. Sesja się jednak nie odbyła z powodu… samego koronawirusa (wykryto go u jednego z radnych). Prezydent Szczecina nie mógł zawiesić pobierania opłat bez uchwały. Znaleziono więc inne rozwiązanie: kontrolerów SPP odesłano do domów, by nie narażali w pracy swego zdrowia. W Szczecinie nie trzeba więc płacić za parkowanie w SPP, bo nikt tego nie sprawdza.

A w innych polskich miastach? Na zawieszenie pobierania opłat za parkowanie zdecydowały się Gdynia, Płock, Częstochowa czy Kraków, a także mniejsze miasta m.in. Tomaszów Mazowiecki, Pleszew i Olkusz.

A jak ma się sytuacja w bliskim naszemu sercu Świnoujściu? Czy władze myślą o zmianach w polityce parkingowej w związku z pandemią?

-Opisywane przez redakcję zawieszenia w opłatach za parkowanie w strefach płatnego parkowania dotyczą miast, gdzie takie strefy aktualnie działają – odpowiada Hanna Lachowska, główny specjalista z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta Świnoujście. – W Świnoujściu obecnie nie ma strefy płatnego parkowania.

Wygląda zatem, że miasto przygotowuje się już do uruchomienia SPP… za miesiąc. Przypomnijmy: w grudniu 2019 r. roku Prezydent Miasta Janusz Żmurkiewicz zawnioskował, a świnoujscy radni uchwalili (14 radnych było za, 6 przeciw, 1 wstrzymał się od głosu), że strefa zarówno w Dzielnicy Nadmorskiej jak i w Centrum Świnoujścia zacznie działać 1 maja 2020 r. Za parkowanie w niej mamy płacić przez cały rok.

Pierwsza godzina parkowania w strefie będzie kosztować naszego mieszkańca 3,9 zł. (półgodziny 1,50/2,-). Roczny abonament dla mieszkańca SPP to koszt 150 zł. 5 lub 7-miesięczny (w zależności od okresu sezon lub posezon) abonament dla przedsiębiorcy pracującego w SPP to ok. … 1.800 zł – 2.000 zł.

źródło: www.iswinoujscie.pl

Let’s block ads! (Why?)

Źródło: iswinoujscie.pl