Uschły czy się zestresowały? Urząd zapowiada jeszcze miesiąc obserwacji

iswinoujscie.pl • Wtorek [19.05.2020, 19:54:04] • Świnoujście

Uschły czy się zestresowały? Urząd zapowiada jeszcze miesiąc obserwacji

fot. iswinoujscie.pl

Mieszkańcom Świnoujścia żal ściska serce na widok roślin na promenadzie zdrowia. Z posadzonych w zeszłym roku ponad 120 drzew, około 30 ma pożółkłe igły.

To miał być wielki pas zieleni. Z mnóstwem drzew, krzewów, bylin i kwiatów.

– Proszę poczekajcie z oceną tej inwestycji do jej zakończenia – jeszcze niedawno apelował na stornie internetowej miasta prezydent Janusz Żmurkiewicz.

Krzewy i drzewa muszą się zakorzenić i przyjąć, kwiaty niektóre zakwitną dopiero w kolejnych sezonach, pnącza, które mają porosnąć konstrukcje metalowe także potrzebują na to czasu byśmy mogli przejść się pod zielonymi tunelami – zapewniał w czerwcu ubiegłego roku magistrat. – Firma, która dokonuje nasadzeń ma obowiązek dbania o nią przez trzy lata.

Uschły czy się zestresowały? Urząd zapowiada jeszcze miesiąc obserwacji

fot. iswinoujscie.pl

Po tych zapewnieniach chyba nikt nie spodziewał się takiego widoku. A trudno go znieść. Kilkadziesiąt roślin jest suchych!

O to, co się dzieje i kto za to odpowiada pytamy Urząd Miasta.

– Drzewa, które w marcu tego roku zaczęły odznaczać się żółtymi igłami, zostały posadzone przy Promenadzie Zdrowia pod koniec lata i wczesną jesienią 2019 r. przez doświadczone firmy ogrodnicze z miasta Świnoujście na zlecenie firm inwestycyjnych realizujących swoje budowy w uzdrowisku oraz na zlecenie Urzędu Miasta – informuje dr Sylwia Jurzyk-Nordlow pełnomocnik prezydenta ds. środowiska. – Drzewa należą do gatunków sosna czarna i sosna zwyczajna. Okazy drzew były dobrej jakości szkółkarskiej. Drzewa były regularnie podlewane i nie przejawiały oznak chorobowych czy przesuszenia. Były regularnie kontrolowane zarówno przez nadzór Urzędu Miasta, jak i firmę pielęgnującą roślinność na Promenadzie Zdrowia zarówno w zeszłym jak i w tym roku.

Uschły czy się zestresowały? Urząd zapowiada jeszcze miesiąc obserwacji

fot. iswinoujscie.pl

Obecnie około 30 drzew z posadzonych w zeszłym roku ponad 120 okazów, posiada pożółkłe igły – kontynuuje pani pełnomocnik.- Najpierw objawy wystąpiły u kilku okazów, następnie u coraz więcej drzew. Nasilenie nastąpiło w miesiącu kwietniu. Obecnie trudno powiedzieć co jest przyczyną takiej reakcji drzew i czy jest to obumarcie całych drzew czy jedynie reakcja na stres. Jest początek wegetacji i drzewa są nadal obserwowane jakie będą miały kolejne objawy oraz ile ostatecznie będzie przeznaczonych do wymiany.

Firmy ogrodnicze w ramach gwarancji są zobowiązane wymienić drzewa i zobowiązały się do posadzenia nowych. Jeżeli kontrola Urzędu Miasta oraz firmy pielęgnującej Promenadę Zdrowia stwierdzi, że drzewa nie mają szans na podjęcie wegetacji to będą one niezwłocznie wymienione – zapewnia dr Sylwia Jurzyk-Nordlow.- Należy jednak pamiętać, że drzewa często chorują po posadzeniu na nowym miejscu, są osłabione i podatne na choroby oraz stres fizjologiczny. Obecnie piękny szpaler grabów posadzony zeszłej wiosny na Promenadzie Zdrowia, w zeszłym roku w lato zrzucił liście i chorował do jesieni, podobnie zachowywały się posadzone platany i figowiec. Nie było wiadomo długo, czy drzewa się zaaklimatyzują w nowym miejscu i podejmą wzrost. Podobnie jest i w tym wypadku, należy je obserwować jeszcze przez około miesiąc i podjąć decyzję o wymianie obumarłych.

źródło: www.iswinoujscie.pl

Let’s block ads! (Why?)

Źródło: iswinoujscie.pl