Zobaczcie, co wyprawiają ludzie, gdy puszczą im hamulce

Czy to pod wpływem koronawirusa wiele osób zdało sobie sprawę, jak trudny zawód wykonują ratownicy pogotowia? W ostatnim czasie spadła agresja wobec zespołów ratownictwa medycznego.

W ostatnim czasie w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego zauważono spadek liczby ataków agresji wobec zespołów ratownictwa medycznego. W minionym miesiącu takie ataki zdarzały się w naszym regionie sporadycznie. Dobre wieści: nie było żadnego poważnego ataku na zespoły w Świnoujściu czy Kamieniu Pomorskim.

– Zwykle agresywni pacjenci lub ich bliscy, którzy atakują ratowników medycznych, bardzo często są pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających – przyznaje Paulina Targaszewska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. – Wulgaryzmy i groźby kierowane w kierunku zespołów ratownictwa medycznego to najczęstsze formy agresji z jakimi borykają się ratownicy. Niestety pojawiają się też bardzo groźne formy agresji w stosunku do ratowników medycznych. Nie raz są oni opluwani, popychani, kopani lub bici przez pacjentów czy też ich krewnych. Bywa, że dochodzi do uszkodzenia karetki czy też urządzeń, które się w niej znajdują.

Były też przypadki, że agresywni kierowcy… zajeżdżali zespołowi w karetce drogę podczas jazdy lub też umyślnie uniemożliwiali karetce wyjazd na miejsce wezwania.

– W chwili ataku agresji pacjenta lub świadka zdarzenia, członkowie zespołu ratownictwa medycznego nie mają jak się bronić – przyznaje Paulina Targaszewska. – Mogą jedynie udać się w bezpieczne miejsce i wezwać policję. Takie ataki na zespoły ratownictwa medycznego (o których informowani są funkcjonariusze policji) z urzędu powinny trafiać do prokuratury.

Należy pamiętać, że ratownicy medyczni korzystają z ochrony jaka przysługuje funkcjonariuszom publicznym. W związku z tym za atak na ratowników medycznych może grozić nawet do 12 lat pozbawienia wolności (jeśli doszło do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu).

źródło: www.iswinoujscie.pl

Let’s block ads! (Why?)

Źródło: iswinoujscie.pl